Térburkolatok

Felhasználási területük rendkívül tág lehetőséget kínál teraszok kialakítására, belső udvarok burkolására, garázs be- és kihajtók építésére, közterek, parkok útjainak burkolására, kerti ösvények, utak kialakítására.

A térkövek gyártása üzemben történik, ellenőrzött körülmények között, bevált receptúrával; erre a célra kialakított gépekkel, gyártó berendezésekkel.

A minőséget időszakomként minden gyártónak kötelező ellenőriztetni a szakmai hatósággal, mi rendszeresen a győri Minőség ellenőrző Intézet (ÉMI) által vizsgáltatjuk be a gyártmányainkat.
Ez is garantálja a térkövek és betontermékek minőségi állandóságát, így felületük nagy szilárdságú, mely ellenáll a koptató hatásnak és a fagyásnak.

A helyszínen gyártott beton alkotóelemeit nem lehet pontosan adagolni, víztartalmát beállítani, ezért minőségben jelentősen elmarad az üzemi körülmények között gyártott térkőtől.

A betontermékek általában nagy nyomással összepréselt építő elemek, melyek szilárdságát csak az ipari gyártási feltételek garantálják. Önmagában a cementmennyiség növelése nem javít a gyártmány minőségen. Bizonyos határok és anyag minőség esetében ennek inkább az öntött betontermékek esetében lehet jelentősége.

A térkőből készült burkolat lerakásához kötőanyag használata szükségtelen, ezért a burkolat túlterhelés vagy fagyás hatására nem tud megrepedni.
Ismerős az a jelenség, amikor az időjárás viszontagságainak köszönhetően burkolatunk felső rétegei elporladnak és az alkotórészeket fel lehet söpörni? Ilyen a térkőnél nincsen! Az egyes elemek szabadon állnak, csak a fuga közötti besöpört anyag szilárdítja és rögzíti azokat.
A terhelés és dilatáció okozta mozgások szabadabban kivédhetõek, az esetleges sérülésből fakadó hibák egyszerű cserével általában javíthatóak.
A nagy szilárdságú burkolatok közül kiemelkedik a térköveknek az a tulajdonsága, hogy gyakorlatilag roncsolás nélkül visszaszedhetõek és újra rakhatóak.
A sérült vagy visszavonhatatlanul elszennyeződött elemek bármikor, akár egyenként is cserélhetõek, s így könnyen korrigálható a burkolat hibája.

A térkő színe nem változik, de az igénybevétel és a porózus felület hatására a felület koszolódik. Az egyetlen, nem magyar gyártású alapanyagunk a festék, mely biztosítja a színek hosszú évekre szóló tartósságát.
Az öntöző víz oxidáló hatása vagy a járművekből cseppenő olajok nehezebben kezelhető elváltozások, de végső esetben egyszerű és darabontkénti elemcserével ez a gond is orvosolható.

A térkő burkolat fugái a csapadékvizet nagymértékben képesek elnyelni, de a vízelvezetést egyéb módon is lehet segíteni, akár a felület lejtősre alakításával, vagy folyókák, eső elvezető csatornák beépítésével.
Normál esetben a vízelvezetés a burkolat lejtésével is megoldható. Nagyobb, összefüggő felület a szintkülönbség miatt nem mindig ad erre lehetőséget, ekkor már vízelvezető folyókát, esetleg csatornát is be kell építenünk.

Ha a burkolat alatt elvezetett víz- vagy gázvezeték meghibásodik, a térkövet fel lehet szedni, a szükséges javítást elvégezve, a burkolatot az eredetivel megegyező minőségben, újra vissza lehet építeni. Utólagosan akár a felület színén, megjelenésén is lehet némileg változtatni a cserével.

Amíg betonburkolat esetén csík vagy folt emlékeztet bennünket a javításra, térkőnél ez a befejezést követően láthatatlan marad.

Minden különböző színű térkőhöz gyártunk ugyan olyan színű –színazonos- szegélyköveket, a szintkülönbséget áthidaló „K” szegélyeket, valamint eső elvezető folyókákat is.

Gyakori kérdés, hogy a burkolat anyagában van-e színezve, illetve: hogyan van festve, változik-e a színe?

Lehet a teljes terméket színezni, de a munkálatok elvégzése utána burkolatnak már csak a felülete látszódik. Semmi jelentősége annak, hogy a beépítést követően a többé már nem látszódó alja vagy az oldala milyen színű.
A telibe színezett térkő inkább csak vevő csalogató, mely a terméket eladás elõtt látványosabbá és drágábbá teszi, de gyakorlati funkciója nincsen.

A térkő általában két rétegből épül fel.
6 cm vastag burkolat esetében ez kb. 5 – 5,2 cm vastagságú magbeton, melynek más a szerepe, így más az anyagösszetétele is, mint a felső kopórétegnek.
A felső kopóréteg a magbetontól részben eltérő anyag összetételű, telibe színezett és megerősített hordóréteg, melyet földnedvesen, nagy nyomással présel össze a gyártógép az alapbetonnal. A térkő felső része normál igénybevétel esetén nem kopik el.
A térkő tehát nem festett termék, az utólagos festés nem is tudná garantálni sem a színek tartósságát, sem az esetleges karcok és sérülések alatti réteg színazonosságát.

A rusztikus koptatott tégla ettől eltérő módon egy anyagból készülő, s anyagában teljesen színezett betonból készül, mert az utólagos öregbítés-koptatás következtében egyébként nem lenne biztosítható a termékek színe a csorbult felületek alatt is.

Miután a szegélykövek gyakran nem csak a felületükön, de részben az oldalukon is látszódnak, ezért azok szintén teljes színezést kapnak.
A színes „K” szegélyek és eső elvezető folyókák homogén anyagból készülnek, ezért szintén anyagukban színezettek.

Rusztikus betontégla

Limes térkő

Kvadrát térkő

Hullám térkő